Open/Close Menu

Nové nařízení OOPP (EU) 2016/425 není důvodem k panice!

 

Dle našich zkušeností se při změně nebo novém nařízení týkající se osobních ochranných pracovních prostředků (dále jen OOPP) vyrojí mnoho otázek: Jaké jsou tam změny? Jak se to dotkne mě a mé firmy? Kdy je konečný termín a kolik to bude nakonec stát? Když přijde na ochranu sluchu a nové nařízení EU 2016/425, můžeme Vám vše objasnit: v první řadě, je to výrobce, kdo musí tento problém vyřešit.

Nové nařízení OOPP nahradí současnou směrnici 89/686/EEC s platností od 21. dubna 2018. Od té doby bude certifikace probíhat pouze v souladu s novým nařízením. Avšak produkty, které splňují „starou“ směrnici, mohou být stále dostupné na trhu do března 2019.

Nejdůležitější změna v novém nařízení >> škodlivý hluk je oficiálně uznán jako nezvratné riziko pro zdraví; následně spadá do rizikové kategorie III. Jaký následek to bude mít? Budou se muset připravit na tuto změnu lidé, kteří používají ochranu sluchu nebo zdravotní a bezpečnostní referenti? Co budete muset mít na paměti?

  Můžeme Vás uklidnit!

  Změna se bude týkat zejména výrobců OOPP, budou totiž muset podstoupit striktní a pravidelné kontroly, aby mohli garantovat kontrolu kvality a udržitelné zabezpečení jakosti. Navíc nové značení CE a ochranný účinek musí být značen na všech produktech (tam, kde je to možné) a na balení.

  Co to znamená pro uživatele ochrany sluchu a zdravotní a bezpečnostní referenty?

  Každý zaměstnanec musí brát vážně zdraví a bezpečnost: to není nic nového, vždy tomu tak bylo. Riziková kategorie III zahrnuje rizika, která mohou způsobit velmi vážné následky jako je například smrt nebo nezvratné poškození zdraví*. Přiřazením hluku do této kategorie nechává ohrožené zaměstnance bez pochyb, že je důležitá ochrana proti škodlivému hluku.

  Zdravotní a bezpečnostní referenti musí pouze dbát na správné prostředky na ochranu sluchu od výrobce, které splňují podmínky nového nařízení, jakmile vstoupí v platnost. 

  Jak se uvex vypořádá s touto změnou?

  Pro uvex >> je maximálně důležitá kontrola a zajištění kvality a to bez ohledu na nové nařízení OOPP. Naše produkty jsou pečlivě vyrobeny za použití vysoce kvalitních materiálů a z tohoto důvodu můžeme nabídnout optimální ochranu. Již jsme se v minulosti těmito změnami zabývali do hloubky, takže můžeme v mezičase zaručit hladký přechod.

  Stále máte dotazy ohledně nového nařízení? V tomto případě byste mohli mít zájem o nahlédnutí >> webové stránky EU, kde se nachází všechny verze nařízení nebo >> webové stránky DGUV oddělení OOPP. Nebo můžete zasílat své dotazy na info@uvex.cz.

   


  ­

  Skupina uvex

  Skupina uvex spojuje 3 mezinárodně působící společnosti „pod jednu střechu“: uvex safety group, uvex sports group (uvex sports a Alpina) a Filtral. Skupina uvex group je zastoupena 48 dceřinými společnostmi z 22 zemí s většinovou produkcí v Německu. Dvě třetiny z celkového počtu cca 2.300 zaměstnanců (fiskál. rok 2014/2015) působí v Německu. uvex je celosvětovým partnerem mezinárodního vrcholového sportu jako dodavatel výbavy nesčetných špičkových atletů. Naše moto „protecting people“ je naším úkolem. Proto vyvíjíme, vyrábíme a zabýváme se produkty a službami pro bezpečnost a ochranu lidí při práci, sportu i ve volném čase.