Normy a směrnice

Naše výrobky samozřejmě splňují všechny potřebné normy a standardy – a ještě mnohem více: Snažíme se dát vám vždy ještě trochu víc. Pro mimořádnou bezpečnost, kterou od nás naši zákazníci právem očekávají.

DIN EN 166 – Osobní prostředky k  ochraně očí

Evropská norma DIN EN 166 popisuje obecně všechny požadavky na osobní prostředky na ochranu očí. Ochranné brýle podle normy DIN EN 166 se skládají z rámečků brýlí a zorníků, které jsou v následujících normách rozděleny na ochranné zorníky a zorníky s filtračním účinkem.

Značení podle normy DIN EN 166

Technické informace zorníků ochranných brýlí jsou uvedeny v souladu s normou EN 166 v následujícím pořadí:

 • Úroveň ochrany (pouze filtr)
 • Identifikační značka výrobce
 • Optická třída (kromě přídavných zorníků)
 • Certifikační značka (pokud je příhodné)
 • Zkratka pro mechanickou pevnost
 • Zkratka pro nepřilnutí roztaveného kovu

DIN EN 169 – filtry pro svařování a podobné technologie

Na základě zvláštních požadavků na výrobek u ochrany očí specifikuje norma EN 169 úrovně ochrany očí a požadavky na přenos pro filtry zorníků, které jsou určené pro ochranu pracovníků při:

 • lehkém řezání plamenem
 • pájení natvrdo
 • svařování
 • řezání drážek elektrickým obloukem
 • plazmové řezání

Značení a úrovně ochrany ochranných svářečských brýlí podle normy EN 169

V okrajové zóně musí být ochranné filtry pro svářeče trvale označeny. První číslo se týká třídy ochrany pracovních ochranných brýlí. V závislosti na procesu jsou při vyšších intenzitách proudu podle normy DIN EN 169 vyžadovány také vyšší úrovně ochrany. 

DIN EN 170 – Filtry na ochran proti ultrafialovému záření

Ve standardech pro zvláštní požadavky na výrobek specifikuje norma DIN EN 170 úrovně ochrany a požadavky na činitele prostupu pro ochranné filtry proti ultrafialovému záření. Příliš dlouhým působením ultrafialového světla na čočku oka může tato ztratit svoji průhlednost, což může mít za následek zhoršení nebo ztrátu zraku. Skla ochranných brýlí podle normy EN 170 proto splňují požadavky na ochranu oka před nebezpečným ultrafialovým zářením.

Na rozdíl od ochranného filtru pro svářeče podle normy EN 169 nejsou UV filtry vhodné pro přímé nebo nepřímé pozorování elektrického oblouku. 

DIN EN 172 – sluneční ochranné brýle pro provozní použití

Mezi speciálním normami osobní ochrany očí popisuje norma DIN EN 172 požadavky na fyzikální vlastnosti filtrů používaných k tlumení slunečních paprsků používaných v provozu. V rámci těchto vlastností jsou uvedeny například mechanické a optické charakteristiky a požadavky na ochranné filtry proti slunci.

Pro provozní použití ochranných filtrů proti slunci musí být navíc splněny obecné požadavky na osobní ochranu očí podle normy DIN EN 166. Podle pracovního prostředí použití se může ochranný filtr proti slunci podle normy DIN EN 172 používat buď samostatně, nebo vložený do brýlí.

Díky inovativním technologiím poskytují ochranné filtry proti slunci od společnosti uvex podle normy DIN EN 172 perfektní barevné vnímání v kombinaci s optimální ochranou.