Normy a směrnice

Naše výrobky samozřejmě splňují všechny potřebné normy a standardy – a ještě mnohem více: Snažíme se dát vám vždy ještě trochu víc. Pro mimořádnou bezpečnost, kterou od nás naši zákazníci právem očekávají.

DIN EN 149 – Zařízení na ochranu dýchacích cest, filtrační polomasky pro ochranu proti pevným částicím

Masky na ochranu dýchacích orgánů a filtrační polomasky, které odpovídají normě DIN EN 149, chrání uživatele před škodlivými látkami pevných části, jako je hliníkový prach a kouř, skelná vlákna, dřevěný prach a další škodlivé pevné částice. V závislosti na typu a koncentraci škodlivé látky musí být přítomna některá ze tří ochranných tříd pro masky na ochranu dýchacích orgánů.

Rozdělení filtračních polomasek na ochranu proti pevným částicím.

Polomasky filtrující pevné částice a masky s vyměnitelnými filtry jsou rozděleny podle normy DIN EN 149:2001 a A1:2009 do různých tříd ochrany dýchacích cest, které jsou vhodné pro různá pracovní prostředí v závislosti na zatížení:

<td/>
Stupně ochrany filtračních polomasek na ochranu proti pevným částicím
Stupeň ochranyOmezení
FFP1nikoliv proti pevným částicím karcinogenních a radioaktivních látek, stejně jako biologickým činitelům ve vzduchu rizikových skupin 2 a 3 a enzymům
FFP2nikoliv proti pevným částicím radioaktivních látek a biologickým činitelům ve vzduchu rizikové skupiny 3 a enzymům
FFP3

Více k tématu tříd ochrany dýchacích cest se dozvíte na stránce tématu FFP.

DIN EN 149 ve své nové verzi upravuje, zda lze použít filtrační polomasky pouze na jednu pracovní směnu nebo i pro více směn. V tomto ohledu jsou požadavky na čisticí a dezinfekční opatření zaznamenány v normě. Možnost opětovného použití závisí na různých faktorech pracovního prostředí:

  • koncentrace škodlivých látek
  • Intenzita dýchání
  • horko
  • vlhkost
  • hygienické faktory

Podle normy platí pro opětovné použití filtračních polomasek následující označení:

  • R = filtrační polomasku je opakovaně použitelná.
  • NR = filtrační polomasku lze použít pouze pro jednu směnu.